2010
Rok w kilometrach

Wczesna zima pokrzyżowała część planów ZDW w Bydgoszczy. Jednak ten rok był przełomowy pod względem liczby remontów i inwestycji.

W 2010 roku ZDW prowadził kilka dużych inwestycji. - Najwięcej prac toczyło się na DW nr 241 (Sępólno-Nakło-Kcynia) oraz na DW nr 560 (Brodnica-Rypin-Sierpc). Na tej pierwszej w Paterku pod Nakłem powstało nowe rondo. Natomiast w Rypinie zupełnie nowy kształt otrzymało rondo im marsz. Masseny. To pierwsze rondo turbinowe w regionie. Niestety wczesna zima przeszkodziła wymalowaniu oznakowania poziomego, co sprawia, że na razie ruch odbywa się tam na tradycyjnych zasadach. Ze względu na rozszerzenie zakresu prac przebudowa DW nr 560 zakończy się w połowie przyszłego roku. W Paterku natomiast nie udało się położyć ostatniej, warstwy ścieralnej asfaltu na rondzie. Poza tym zakończyliśmy przebudowę DW nr 534 na odcinku Grudziądz - Radomin. – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji ZDW, Piotr Jaworski. Te inwestycje były możliwe przede wszystkim dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. ZDW w 2010 roku wykorzystał 110 mln zł z unijnych funduszy.

Więcej…
 
Pomnik stanie na rondzie

Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się na posadowienie na środku nowego ronda w Paterku pomnika Powstańców Wielkopolskich. Wykonawca modernizujący DW nr 241 wcześniej musi położyć ostatnie metry warstwy ścieralnej asfaltu.

Przy modernizowanym skrzyżowaniu znajdował się niewielki pomnik. Dla mieszkańców Paterka to jedno z ważniejszych miejsc w ich okolicy. Część osób zapalała tam znicze, składała kwiaty. Na czas remontu obelisk został zdemontowany. W miejscu gdzie stał powstają jezdnie.  - W czasie robót grupa mieszkańców zwróciła się do nas z propozycja, by figurę  po zakończeniu inwestycji  przenieść na środek powstającej wyspy centralnej - mówi dyrektor ZDW, Mirosław Kielnik. - Odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem burmistrza, gdzie większość z zebranych osób opowiedziała się właśnie za takim rozwiązaniem. Pojawiły się też głosy, że lepszym rozwiązaniem byłoby jej przeniesienie w pobliże kościoła. Dla nas był to ważny sygnał, by przeanalizować dokładnie, gdzie najlepiej posadowić pomnik. O opinie prosiliśmy specjalistów, burmistrza i policjantów. Ostatecznie zgodziliśmy się z propozycją większości mieszkańców, chociaż nie ukrywam, że takie rozwiązanie ma też wady. Początkowo chcieliśmy by obelisk posadowić przy skrzyżowaniu, ale poza wyspą.

 

Więcej…
 
Droga zima

Drogi wojewódzkie odśnieża ponad 70 pługów i solarek. Na stronie internetowej ZDW można sprawdzić aktualny stan nawierzchni w regionie.

Większość sprzętu zaczęła pracę wczoraj wieczorem, gdy pojawiły się opady. - W nocy w akcji uczestniczyły przede wszystkim pługi. Po nich wyjechały solarki. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Wąbrzeźna oraz Brodnicy. Jednak wszystkie drogi w regionie były przejezdne. Zima, która przyszła w tym roku znacznie wcześniej oznacza większe wydatki. Od 24 listopada wydaliśmy milion złotych na zimowe utrzymanie dróg - mówi Ewa Witucka z Wydziału Dróg ZDW.

W środę w południowej części regionu po opadach deszczu ze śniegiem występowała gołoledź. Dziś temperatura w regionie ma się utrzymywać w granicach od - 1 do - 3 stopni. Mogą występować przelotne opady śniegu.

 
Pługi w akcji

Na Kujawsko-Pomorskie drogi wyjechało dziś  (2 grudnia) 80 pługów. ZDW w Bydgoszczy wyśle też do akcji "Zima" kilkadziesiąt maszyn budowlanych.

- Do akcji rzuciliśmy cały dostępny sprzęt - mówi naczelnik Wydziału Dróg, Roman Stanisławski. - Mimo wszystko w kilku miejscach naszą pracę niweczy silny wiatr. Zwiewa śnieg z pól, tworzą się zaspy. To sytuacja bardzo trudna do opanowania. Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowo-wschodniej części województwa wokół Włocławka. Uruchamiamy też ciężki sprzęt budowlany by odgarniał śnieg poza koronę drogi. To kolejne 40-50 maszyn (ładowarki i równiarki). Cały czas wymieniamy się informacjami z GDDKiA. Przekazujemy sobie sygnały od kierowców, którzy do telefonują na różne punkty informacji drogowej. Rano kilka dróg było nieprzejezdnych. Między innymi odcinki DW nr 552 w rejonie Lubicza, DW nr 649 Pluskowęsy-Zalesie, DW nr 252 Ujma Duża-Wątkowo oraz DW nr 255 Pakość-Strzelno.

Sytuacja pogodowa ma się poprawić po południu. Wiatr osłabnie, zmieni kierunek, opady mają byćprzelotne. Temperatury mają się utrzymywać do piątku w przedziale  od minus 5 do  minus 12 stopni. W niedzielę zrobić ma się cieplej w granicach minus 2 minus 5 stopni. To pozwoli efektywniej wykorzystywać solarki. Przy temperaturze poniżej minus 7 stopni wysypywanie soli jet mało skuteczne. Dlatego na razie skupiamy się przede wszystkim na odgarnianiu śniegu.

 
Prace na ul. Okrzei na finiszu

Kończą się prace na ul. Okrzei w Lipnie. To część DW nr 559 łączącej Lipno z Płockiem.

Remontowany odcinek liczył 400 metrów. Położona zostały już wszystkie  warstwy asfaltu, powstały też nowe chodniki z betonowej kostki i parkingi  – Prace są już na finiszu. W niedzielę położona została ostatnia, ścieralna warstwa. Na koniec niezbędne będą jeszcze prace wykończeniowe przy zagospodarowaniu terenu zielenią i oznakowaniu poziomym. Część z nich zostanie wykonana wiosną ze względu na pogodę. W żaden sposób nie będą jednak wpływały na płynność ruchu. W połowie grudnia planujemy odbiór techniczny – wyjaśnia kierownik RDW Włocławek, Sławomir Woźniak.
Odnowiona ulica ułatwi również dojazd do Powiatowego Urzędu Pracy, nowej Komendy Powiatowej Policji, a także do osiedla Witonia.

 


Strona 1 z 6

RPO W KP