Pomnik stanie na rondzie

Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się na posadowienie na środku nowego ronda w Paterku pomnika Powstańców Wielkopolskich. Wykonawca modernizujący DW nr 241 wcześniej musi położyć ostatnie metry warstwy ścieralnej asfaltu.

Przy modernizowanym skrzyżowaniu znajdował się niewielki pomnik. Dla mieszkańców Paterka to jedno z ważniejszych miejsc w ich okolicy. Część osób zapalała tam znicze, składała kwiaty. Na czas remontu obelisk został zdemontowany. W miejscu gdzie stał powstają jezdnie.  - W czasie robót grupa mieszkańców zwróciła się do nas z propozycja, by figurę  po zakończeniu inwestycji  przenieść na środek powstającej wyspy centralnej - mówi dyrektor ZDW, Mirosław Kielnik. - Odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem burmistrza, gdzie większość z zebranych osób opowiedziała się właśnie za takim rozwiązaniem. Pojawiły się też głosy, że lepszym rozwiązaniem byłoby jej przeniesienie w pobliże kościoła. Dla nas był to ważny sygnał, by przeanalizować dokładnie, gdzie najlepiej posadowić pomnik. O opinie prosiliśmy specjalistów, burmistrza i policjantów. Ostatecznie zgodziliśmy się z propozycją większości mieszkańców, chociaż nie ukrywam, że takie rozwiązanie ma też wady. Początkowo chcieliśmy by obelisk posadowić przy skrzyżowaniu, ale poza wyspą.

 

- Na wyspę centralną nie będzie prowadziło żadne przejście dla pieszych - podkreśla Janina Michalak, pełnomocnik d.s. inwestycji. - W grę na pewno nie będzie wchodziło podchodzenie do figury. Stwarzałoby to zbyt duże niebezpieczeństwo dla pieszych. Oczywiście możliwe jest organizowanie uroczystości okolicznościowych i zabezpieczenie dojścia przez policję. Organizatorzy za każdym razem muszą się zwracać do nas z formalnym wnioskiem o zgodę na zajęcie pasa drogowego. Liczymy jednak na odpowiedzialne zachowanie mieszkańców, którzy nie będą wkraczać poza wyjątkowymi sytuacjami na wyspę centralną. Montaż pomnika rozpocznie się po zakończeniu prac drogowych. Wykonawca ze względu na intensywne opady śniegu  na przełomie listopada i grudnia nie może dokończyć robót. Aby zakończyć inwestycję niezbędne jest już tylko położenie ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu na samym rondzie.

 


Warto wiedzieć

Przebudowa skrzyżowania w Paterku rozpoczęła się w połowie września. W podnakielskiej miejscowości krzyżują się drogi na Nakło, Szubin i Kcynię. Skrzyżowanie z 3 wlotami i łamanym pierwszeństwem zostało zamienione na rondo. - Ta inwestycja to jeden z elementów przebudowy całej DW nr 241 Sępólna Krajeńskie-Nakło-Kcynia - wyjaśnia naczelnik Wydziału Inwestycji ZDW w Bydgoszczy, Piotr Jaworski. -  Zdecydowana większość robót została już zakończona. Na newralgicznych skrzyżowaniach projektowane są ronda ponieważ podnoszą one bezpieczeństwo. Do wypadków dochodzi na nich rzadziej, a jeśli już się zdarzają to nie są tak tragiczne w skutkach. Wpływa na to mniejsza prędkość przejazdu oraz wyeliminowanie zderzeń czołowych. Poza tym tego typu rozwiązania zwiększają przepustowość skrzyżowań.


Inwestycja w liczbach

Remont DW nr 241 (Sępólno Kraj.-Mrocza-Nakło-Kcynia)
długość modernizowanych odcinków - 23,1 km
koszt - 71,8 mln zł
dofinansowanie unijne - 54,2 mln zł

 

RPO W KP