To nie koniec remontów

Kończy się remont DW nr 244 pomiędzy Bożenkowem i Maksymilianowem. Trasa czeka jeszcze na oznakowanie poziome. Trwają przygotowania do kolejnych prac.

Remont DW nr 244 był jednym z najważniejszych zadań Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Droga na wielu odcinkach straciła swój profil, a na nawierzchni występowały liczne spękania. Po kolejnej zimie jezdnia wymagałaby wielu cząstkowych remontów. – Dlatego zdecydowaliśmy się na kompleksowe prace – mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – Wcześniej liczyliśmy na to, że remont tej ważnej dla wielu kierowców drogi uda się połączyć z budową trasy S5 wraz z północno-zachodnią obwodnicą Bydgoszczy. Niestety dokładny termin rozpoczęcia prac budowlanych w rejonie Bydgoszczy nie został wyznaczony. Tymczasem my nie mogliśmy już dłużej czekać. W tym roku wyremontowaliśmy odcinek o długości 5,2 km pomiędzy Bożenkowem i Maksymilianowem. Krótki, nieco ponad 100-metrowy fragment został przykryty w ramach testów mikrodywanikiem. To cienka, około 2-centymetrowa warstwa mieszanki mineralno-asfaltowej. Na razie wyniki są bardzo obiecujące, prawdopodobnie w przyszłym roku będziemy stosować tę technologię częściej. Jej największym atutem jest możliwość prowadzenia prac także wiosną i jesienią, krótki czas robót oraz niższe koszty niż tradycyjne odnowy.

W ostatnich dniach na drodze nr 244 wykonywane były także naprawy gwarancyjne. – Dotyczyło to odcinka od DKnr 25 do mostu na Brdzie. W dwóch miejscach pojawiły się spękania. Zwróciliśmy się więc do wykonawcy o usunięcie usterek – wyjasnia kierownik RDW Żołędowo, Sebastian Małkowski. - Z kolei na wyremontowanym odcinku pomiędzy Bożekowem i Maksymilianowem, gdy pozwoli na to pogoda rozpocznie się odtwarzanie oznakowania poziomego. Zależałoby nam na remoncie odcinka tej trasy w miejscowości Zdroje. (dojazd do mostu na Brdzie). Cząstkowe remonty po zimie na tym fragmencie wiązały się ze znacznymi wydatkami.

- Warto dodać, że do czasu budowy obwodnicy będącej częścią trasy ekspresowej S5, droga wojewódzka nr 244 będzie pełnić jej rolę. Dotyczy to zwłaszcza odcinka Tryszczyn-Żołędowo. Na niektórych fragmentach natężenie ruchu w porównaniu z przed 5 laty wzrosło na niej ponad trzykrotnie. Znaczny wzrost natężenia ruchu zanotowaliśmy także na DW nr 256 od Strzelec Dolnych do Fordonu.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - http://zdw-bydgoszcz.pl/images/stories/inwestycje/20110816DW244

 

RPO W KP