Po drodze z autostradą

14 października uruchomiony zostanie kolejny odcinek autostrady A1. Dzięki tej inwestycji przebudowanych zostało także kilka fragmentów dróg wojewódzkich.   Po  opracowaniu projektu  powinny ruszyć też prace na DW nr 548 łączącej się z węzłem autostradowym w Lisewie.

Autostrada pomiędzy Nowymi Marzami i Czerniewicami przecięła kilka wojewódzkich dróg. - Konieczne były więc także uzgodnienia inwestycji także z naszej strony – mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – Jeszcze na etapie projektu zapisane zostały budowy nowych szerokich wiaduktów   wraz z chodnikami. Oprócz tego wykonawca zbudował do nich dojazdy liczące kilkaset metrów. W ten sposób przebudowane zostały odcinki DW nr 543 w Gorzuchowie, DW nr 548 w Lisewie, DW nr 551 w Dźwierznie i DW nr 649 w Kiełbasinie.

W Lisewie powstał także węzeł umożliwiający wjazd lub zjazd z autostrady. Na razie to dobra wiadomość dla właścicieli pojazdów o masie całkowitej nie przekraczającej 15 ton. – Węzeł w Lisewie ma duże znaczenie dla kilku większych miast w północnej części województwa, miedzy innymi Chełmna, Świecia i Wąbrzeźna. Jednak obecny stan DW nr 548 nie pozwala wpuścić na nią ciężkiego ruchu. Ta trasa zbudowana ponad 30 lat temu nie ma odpowiedniej nośności. W czasie ostatniej zimy powstało na niej wiele przełomów. W tej chwili trwają prace nad projektem przebudowy tej drogi. Cały odcinek został  podzielony na dwa etapy: Wąbrzeźno-Lisewo i Lisewo-Stolno. Dzięki temu liczymy, że za rok - półtora będą mogły rozpocząć prace przy modernizacji chociaż jednego odcinka od autostrady do Wąbrzeźna. Wspólnie z marszałkiem województwa, Piotrem Całbeckim uznaliśmy to za jeden z naszych priorytetów.  – dodaje Mirosław Kielnik.
Dzięki porozumieniom z wykonawcą zabezpieczyliśmy także drogi wojewódzkie przed ewentualnymi zniszczeniami, które mogły powstać w czasie budowy autostrady. Podobne umowy wynegocjowaliśmy także z firmami budującymi odcinek z Czerniewic do Kowala. – Oczywiste jest to, że firmy budowlane chcą wybudować autostradę zgodnie z projektem, po jak najniższych kosztach. Jednak nie może to oznaczać degradacji innych, istniejących dróg - zaznacza Mirosław Kielnik.


Nowe wiadukty
  Gorzuchowo DW nr 543
  Lisewo DW nr 548
  Dźwierzno DW nr 551
  Kiełbasin DW nr 649

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - http://zdw-bydgoszcz.pl/images/stories/inwestycje/20111024autostrada

 

RPO W KP