Zima coraz bliżej

Trwają ostatnie przygotowania do akcji „Zima 2011/12”. ZDW w Bydgoszczy aktualizuje standardy utrzymania dróg w regionie.  Do poszczególnych rejonów dowiezione zostały zapasy soli i piasku.
                                 
Czy zima zaskoczy drogowców? – Z tym pytaniem musimy zmierzyć się co roku – mówi zastępca dyrektora ZDW w Bydgoszczy, Sebastian Borowiak. – Jednak zawsze  robimy wszystko by nasze drogi były przygotowane na jej nadejście. Przez całe lato remontowaliśmy uszkodzone nawierzchnie, modernizowaliśmy odcinki dróg oraz wykonywaliśmy zabiegi utrzymaniowe (powierzchniowe utrwalenia). Likwidowaliśmy też przełomy, które po ostatniej srogiej zimie oraz wysokim poziomie wód gruntowych występowały na naszych odcinkach. Zakończyliśmy już przeglądy techniczne sprzętu używanego do zimowego utrzymania, a także zamawianie dla poszczególnych rejonów dostaw soli i  piasku. Poza tym tam gdzie skończyły się nam umowy na odśnieżanie zawieramy nowe kontrakty. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie walczymy z zimą, ale z jej skutkami.

 

Wszystkie standardy utrzymania dróg zakładają, że droga musi zostać odśnieżona i zapewniać przejezdność w określonym czasie po ustaniu opadów. Jeśli w całym regionie przez kilkadziesiąt godzin notowane są intensywne opady, wieje silny wiatr mogą pojawiać się problemy z komunikacją. Drogi wojewódzkie utrzymywane są w standardach od II do V. Różnią się one  dopuszczalnymi odstępstwami stanu nawierzchni oraz maksymalnym czasem, w jakim skutki wywołane opadami powinny być usunięte. - W najwyższym standardzie są utrzymywane drogi wojewódzkie: nr 223 Bydgoszcz-Białe Błota, nr 240 Świecie-Tuchola i nr 552 Łysomice-Lubicz, na których panuje największe natężenie ruchu.  Rozważamy jeszcze to, czy zamiast mieszanki soli i piasku nie stosować samej soli, czy tak jak na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Inowrocławiu solanki. To byłby bardziej skuteczne, ale znacznie droższe. Dlatego musimy to jeszcze dokładnie skalkulować. W ubiegłym sezonie wydaliśmy na zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich 6,3 mln zł  – dodaje Sebastian Borowiak.

Zimowy sprzęt do dyspozycji ZDW

 

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - http://zdw-bydgoszcz.pl/images/stories/inwestycje/20111027zima

 

 

RPO W KP