2012
Wygodniej do węzła

W tym roku powinny ruszyć pierwsze prace przy remoncie DW nr 223 łączącej Bydgoszcz z węzłem Białe Błota. Inwestycja będzie podzielona na 3 etapy.
- Czekamy na ostateczny projekt budowlany odcinka przebiegającego od skrzyżowania z drogami na Miedzyń i Trzciniec do skrzyżowania z ul. Centralną w Białych Błotach – mówi dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – Gdy tylko go otrzymamy wystąpimy z wniosek o pozwolenie na realizację inwestycji. Na tym odcinku DW nr 223 powstałaby druga jezdnia. Na tej trasie notujemy największa natężenia ruchu w całym województwie. W ciągu doby przejeżdża nią około 20 tysięcy pojazdów.
Do końca roku ZDW powinien dysponować także dokumentacją niezbędną do rozpoczęcia budowy ronda przy  skrzyżowaniu dróg na Miedzyń i Trzciniec. W ten projekt zaangażowane są także powiat bydgoski i gmina Białe Błota. – Taka współpraca to solidna podstawa jeśli chodzi o finansowanie prac, ale wymaga dłuższych terminów na przygotowanie niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających rozpoczęcie prac – tłumaczy naczelnik Wydziału Planowania i rozwoju Sieci Drogowej, Ryszard Gilewski. - Potrzebne są między innymi trzy oddzielne zezwolenia na realizację inwestycji, o które poszczególne podmioty muszą występować po sobie. Liczymy, że kompletem dokumentów będziemy dysponować na koniec grudnia.
Ostatnim odcinkiem do przebudowy jest skrzyżowanie DW nr 223 z ul. Czerską przed wjazdem na węzeł Białe Błota. – Wcześniej planowaliśmy tam tak zwane rondo turbinowe. Nasza propozycja została jednak oprotestowana przez GDDKiA. By zrealizować naszą koncepcję sugerowano nam przebudowę części węzła. Nie dysponujemy jednak na to odpowiednią rezerwą terenu. Dlatego przygotowaliśmy koncepcję skrzyżowania skanalizowanego. W tej chwili jest ona w uzgodnieniach z gminą. Jeśli nie natrafimy na dodatkowe problemy ten etap rozpocznie się także w tym roku – dodaje Ryszard Gilewski.

 

 
Pod i nad autostradą

Zima zamroziła część prac na budowie autostrady A1 Toruń-Kowal. Kierowcy muszą jednak liczyć się z utrudnieniami na sąsiednich drogach wojewódzkich. Niektóre po wybudowaniu autostrady zmienią przebieg.

- Do tej pory z największymi utrudnieniami musieli liczyć się kierowcy korzystający z DW nr 266 – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – W związku budową autostradowego wiaduktu nad naszą drogą oraz linią kolejową do Ciechocinka w Odolinie niezbędne są czasowe zamknięcia tej trasy. Kierowcy muszą wówczas korzystać z objazdu lokalnymi drogami od Aleksandrowa przez Ośno do DK nr 1. Budowa wiaduktu nad DW nr 266 wiązać będzie się przez najbliższe pół roku także z przewężeniami oraz ograniczeniem prędkości do 30-50 km/h. Po zakończeniu prac droga nie zmieni przebiegu, ale po zachodniej stronie wiaduktu powstanie na niej rondo z trzema wlotami. Jeden będzie przeznaczony do obsługi węzła Odolin. Budowa autostrady wymusza też  przesunięcie DW nr 252 w rejonie powstającego węzła Brzezie na północ. Nowy odcinek będzie liczył ponad kilometr. Nasza droga przebiegać będzie pod autostradą. Po wschodniej stronie wiaduktu w miejscu połączenia DW nr 252 z łącznicą umożliwiającą wjazd i zjazd z autostrady powstanie również rondo. Na razie ruch odbywa się dotychczasową jezdnią.

Kierowcy powinni zachować też ostrożność w Czerniewicach na DW nr 269. Wiadukt nad autostradą powstaje tam dokładnie na miejscu istniejącej drogi wojewódzkiej. Wymusiło to budowę tak zwanego „bypassa”, czyli tymczasowego obejścia istniejącej nieprzejezdnej drogi. Kierowcy muszą w tym miejscu zwolnić do 30 km/h i pokonać kilka ostrych zakrętów. Większych utrudnień nie ma na DW nr 265 i DW nr 301  gdzie  powstają nowe wiadukty nad autostradą. W obu przypadkach wraz z tymi konstrukcjami powstaną nowe liczące około 1 kilometra dojazdy. Po zakończeniu budowy autostrady znacznie zmieni się także przebieg DW nr 291 łączącej DK nr 1 ze stacją w Otłoczynie. Wiadukt umożliwiający przejazd tą trasą jest budowany około 300 metrów na południe od obecnej jezdni. Wymusi to poprowadzenie DW nr 291 stosunkowo ostrym łukiem.

Więcej…
 
Czasowe zamknięcia DW nr 250

W związku ze szkoleniami na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pod Toruniem czasowo nieprzejezdna będzie DW nr 250 na odcinku łączącym DK nr 15 ze Służewem. Kierowcy mogą omijać ten odcinek jadąc DW nr 266 przez Aleksandrów Kujawski.
  

 

 

Odcinek będzie wyłączony z ruchu w dniach:

2 luty (od godz.  8 do północy)
3 luty (od godz. 7 do 16)
4 luty (od godz. 7 do 16)
6 luty (od godz. 7 do 16)
7 luty (od godz.  7 do 16)
8 luty (od godz. 7 do 20)
9 luty (od godz. 7 do 16)
10 luty (od godz.  7 do 16)
13 luty (od godz. 7 do 16)
14 luty (od godz.  7 do 16)
15 luty (od godz. 7 do 16)
16 luty ( od godz.  7do północy)
17 luty ( od godz.  7do 16)
20 luty( od godz.  7do 16)
21 luty( od godz.  7do północy)
22 luty( od godz.  7do północy)
27 luty( od godz.  7do 16)

 


RPO W KP