Rok na drogach

Przebudowa fragmentów dróg wojewódzkich nr 239 w Gródku i nr 252 w Brzeziu oraz kolejne odnowy to najważniejsze zadania zrealizowane przez ZDW w Bydgoszczy w mijającym roku. W Więcborku zmodernizowano także most na Orlej.

 

 

 

Kończący się rok 2013 przyniósł nowe rozwiązania na kilku wojewódzkich drogach. – Najwięcej zmian zaszło na DW nr 239 w Gródku, gdzie zakończyliśmy modernizację blisko 2-kilometrowego odcinka. W zasadzie od podstaw zbudowaliśmy tam drogę przebiegającą przez tę miejscowość łącznie z wymiana podbudowy, porządkowaniem uzbrojenia podziemnego, budową chodników, zatok autobusowych, ścieżki rowerowej oraz oświetlenia. To była jedna z ostatnich inwestycji dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-13. Koszt całego zadania wyniósł 4,8 mln zł. Z tego samego źródła dofinansowano również przebudowę mostu na rzece Orlej w Więcborku. Kosztowała ona 2,7 mln zł. Dzięki tej kwocie od połowy grudnia kierowcy korzystają z nowej szerszej przeprawy, na której znalazło się także miejsce na ścieżkę pieszo-rowerową – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik.

 

 

Zmiany objęły także drogi wojewódzkie przecinające nową autostradę A1 z Torunia do Włocławka. Na DW nr 252 w Brzeziu (powiat włocławski) powstało rondo umożliwiające wjazd na trasę szybkiego ruchu. Rondo jest dostosowane także do przejazdu pojazdów nienormatywnych. W trakcie skomplikowanych operacji logistycznych wystarczy usunięcie kilku znaków, by długie zestawy pojazdów mogły przejechać przez środek wyspy centralnej nie niszcząc krawężników. Rondo powstało także na DW nr 266 w Odolionie w powiecie aleksandrowskim. Z kolei w ciągu dróg wojewódzkich nr 291 (DK nr 1-Otłoczyn) nr 301 (DK nr 1 – Osięciny) nr 265 (Brześć-Kowal) i nr 269 powstały nowe wiadukty nad trasą szybkiego ruchu.

Blisko 3,3 mln kosztowała realizacja Drogowej Inicjatywy Samorządowej. Dzięki temu przedsięwzięciu finansowanemu wspólnie przez Urząd Marszałkowski i gminy w 9 miejscowościach powstały chodnik, zatoki autobusowe i kanalizacje deszczowe. Największe zadanie realizowane było przy udziale gminy Gniewkowo, która zdecydowała się na budowę ścieżki pieszo-rowerowej Gniewkowo-Lipie.

W 2013 roku ZDW w Bydgoszczy zrealizował także szereg mniejszych odnów dróg wojewódzkich. Nową nawierzchnie ułożono między innymi w Maksymilianowie, Bierzgłowie, Piotrkowie Kujawskim, Służewie, Kowalewie Pomorskim, Wtelnie, Kowalu, Rypinie i Lipnie.

 

p1080578p1080579p1080583

imag0497imag0498imag0499imag0501imag0504imag0509

 

 

RPO W KP