Wojewódzkimi do autostrady

Finiszują prace związane z budową autostrady A1 pomiędzy Toruniem i Kowalem. Wraz z otwarciem kolejnego odcinka trasy Czerniewice-Włocławek Południe zmienił się wygląd kilku dróg wojewódzkich.

Najistotniejsze zmiany zaszły w Brzeziu (powiat włocławski), gdzie na przecięciu autostrady oraz drogi wojewódzkiej nr 252 (Włocławek – Inowrocław) powstał węzeł drogowy. Wjazd na niego umożliwia rondo zbudowane na wojewódzkiej drodze. Zastosowano na nim nietypowe rozwiązanie. – Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, że naszymi drogami przewożone są ładunki nienormatywne. Transporty długich lawet mają wówczas poważne problemy z pokonywaniem niektórych zakrętów, skrzyżowań, chociaż są one zbudowane zgodnie ze wszystkimi normami. Dlatego uzgadniając inwestycję z GDDKiA doszliśmy do wniosku że idealnym rozwiązaniem w tym miejscu będzie rondo trzywlotowe z możliwością przejazdu przez środek wyspy pojazdów nienormatywnych na kierunku Włocławek – Inowrocław. Wystarczy wówczas zdemontować część sierżantów znajdujących się na wyspie centralnej – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik.

 

 

Warto podkreślić, że inwestycja oznaczała także przesunięcie drogi wojewódzkiej na odcinku 1 kilometra bardziej na północ. W ten sposób znalazła się ona w dolinie, nad którą zbudowano wiadukt autostradowy. Przy wojewódzkiej drodze dobudowano także ścieżkę rowerową wraz z chodnikiem. Są one oddzielone od jezdni barierami. Na drodze powstało także oświetlenie i odwodnienie. Prace w Brzeziu na drodze wojewódzkiej można uznać prawie za zakończone. Do ustawienia zostały ostatnie bariery, umocnienia wymaga część skarp rozmytych przez opady oraz uzupełnienia wymagają niektóre roboty brukarskie na chodnikach.

Sporo zmian zaszło także w Odolionie (powiat aleksandrowski). Podobnie jak w Brzeziu powstało tam trzywlotowe rondo. Fragment drogi wojewódzkiej nr 266 (Ciechocinek-Aleksandrów-Radziejów) od ronda do skrzyżowania z DK nr 91 stanowi połączenie autostrady A1 z DK nr 91. Kierowcy jadący autostradą od strony Włocławka w kierunku południowych dzielnic Torunia muszą właśnie korzystać z tego węzła. W toruńskich Czerniewicach na razie funkcjonuje wyłącznie połączenie autostrady A1 z trasą S10. Wokół nowego ronda konieczne jest jeszcze między innymi zagęszczenie poboczy, umocnienie rowów odwodnieniowych i dostawienie barier ochronnych.

Zmiany nie ominęły także drogi wojewódzkiej nr 301 (prowadzącej z Lubania w kierunku Osięcin) i drogi wojewódzkiej nr 291 ( prowadzącej od DK nr 91 w kierunku stacji Otłoczyn). Na obu trasach powstały nowe wiadukty, które są także doskonałymi punktami widokowymi na nową autostradę. Do obu obiektów wybudowano też nowe dojazdy co oznacza kolejne zmodernizowane odcinki dróg wojewódzkich.

Wiosna wraz z otwarciem kolejnego odcinka autostrady od Włocławka do Kowala kompletne będą kolejne dwa nowe wiadukty w powiecie włocławskim w ciągu dróg wojewódzkich nr 265 (w Kruszynie) i nr 269 ( w rejonie Czerniewic pod Kowalem).Na obu konstrukcjach odbywa się już ruch pojazdów, ale trwają tam jeszcze ostatnie prace.

dsc_0131dsc_0133dsc_0135dsc_0136dsc_0138dsc_0144dsc_0146dsc_0147dsc_0155dsc_0158dsc_0174dsc_0177dsc_0179dsc_0181dsc_0190dsc_0192dsc_0193

 

 

 

RPO W KP