2015
Rok na kujawsko-pomorskich drogach

Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach, modernizacja ważnych dróg i mostów oraz wprowadzenie systemu elektronicznej ewidencji – to najważniejsze zadania zrealizowane w mijającym roku przez marszałkowski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

- W ostatnich latach samorząd województwa skierował na modernizację dróg wojewódzkich pół miliarda złotych. Dzięki tym funduszom przebudowaliśmy trzysta kilometrów tras na Kujawach i Pomorzu. Kolejne 200 milionów kosztowała budowa siedmiu obwodnic. W 2015 roku zakończyliśmy realizację szeregu zadań, na które uruchomiliśmy dodatkowe środki w ramach naszego RPO na lata 2007-2013 – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

 

Więcej…
 
Wjazd do Osięcin odnowiony

Zakończyła się odnowa odcinka DW nr 267 łączącej Osięciny z DK nr 62 (Włocławek-Strzelno). To kolejna inwestycja zrealizowana na tej trasie w tym roku. Wcześniej nową nawierzchnię ułożono w Bytoniu.

Wyremontowany odcinek liczy 1,4 kilometra. Łączy on Osięciny z ważną droga krajową. Zadanie sfinansowano między innymi ze środków, które zaoszczędziliśmy na innych zadaniach. Kosztowało ono 309 tysięcy złotych. Oznakowanie poziome zostanie wykonane wiosną, przy odpowiednich warunkach pogodowych.

 

Więcej…
 
Chodnik w Marcinkowie gotowy

Zakończyła się przebudowa chodnika w Marcinkowie w powiecie mogileńskim. Inwestycja przy drodze wojewódzkiej nr 262 została zrealizowana dzięki dobrej współpracy samorządu województwa oraz gminy Mogilno.

Dokumentację projektową opracowała gmina. Samorząd lokalny partycypowała również w kosztach budowy. Blisko połowę środków na inwestycję zabezpieczył natomiast samorząd województwa. W ostatnich latach na takiej samych warunkach w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej zrealizowano około 50 podobnych zadań. Nowy 600-metrowy chodnik kosztował 611 tysięcy złotych. Podczas budowy zadbano również o jego prawidłowe odwodnienie. Nawierzchnię wykonano z kostki betonowej. Chodnik umożliwia dojście m.in. do osiedla domów jednorodzinnych, ośrodka zdrowia oraz na przystanek autobusowy.

 

Więcej…
 
Przez Gruczno po odnowionych ulicach

Kończy się przebudowa DW nr 245 w Grucznie (powiat świecki). Dzięki tej inwestycji poprawi się płynność i bezpieczeństwo przejazdu. Remont kosztował 813 tysięcy złotych.

Odnowa  drogi objęła ulice przebiegające przez centralną część miejscowości. W ramach zadania ułożono między innymi nowe nawierzchnie, w którą wbudowano geosiatkę. Dzięki temu droga jest bardziej odporna na powstawanie odkształceń np. kolein. Dobudowano też nowe chodniki. Wszystkie krawędzie przed przejściami dla pieszych wyposażone są w elementy ryflowane (z wypustkami), które ułatwiają orientację osobom niewidomym. Rozbudowano też kanalizację deszczową, a przy przejściach dla pieszych poprawiliśmy oświetlenie.

Więcej…
 
Zima coraz bliżej

Od najbliższego weekendu temperatury zaczną coraz częściej spadać poniżej zera. Zapowiadane są też pierwsze opady deszczu ze śniegiem. W takich warunkach na drodze warto zachować większą ostrożność.

Przygotowania do akcji "Zima 2016" zakończyliśmy na początku bieżącego miesiąca. Więcej informacji znajduje się w tekście "Przygotowani do zimy". Bezpieczeństwo na drodze zależy także od kierowców. Warto przygotować się do trudniejszych warunków na drogach: zadbać o opony zimowe, dostosować prędkość do szybko zmieniających się warunków, nie wyprzedzać pracującego sprzętu w czasie intensywnych opadów i poważnie traktować wszystkie ostrzeżenia i komunikaty. Pojawienie się informacji o bardzo trudnych warunkach może oznaczać, że podróż zajmie zdecydowanie więcej czasu. Dodatkowo kierowcy TIRów powinni uważać na silne podmuchy bocznego wiatru.

 

 

 


Strona 1 z 15

RPO W KP