Przygotowani do zimy

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy zakończył przygotowania do akcji „Zima”. W czasie intensywnych opadów śniegu na drogach może pracować jednocześnie około 100 pojazdów. W tym sezonie realizację akcji ułatwi system elektronicznej ewidencji i zarządzania.

Wzorem ubiegłych lat każda droga wojewódzka otrzymała określony standard utrzymania. W najwyższym standardzie są utrzymywane drogi wojewódzkie o największym natężeniu ruchu: nr 223 Bydgoszcz-Białe Błota, nr 240 Świecie-Tuchola i nr 552 Łysomice-Lubicz. Przeciętnie w ciągu sezonu zimowego na drogi wojewódzkie wysypywanych jest 6 tysięcy ton soli. Koszt akcji "Zima" oscyluje przeciętnie wokół 6-7 mln złotych.

 

 

Działania związane z zimowym utrzymaniem dróg ułatwi działający od niedawna system elektronicznej ewidencji i zarządzania drogami (więcej). Pojazdy biorące udział w akcji „Zima” zostały wyposażone w GPS pozwalający na dokładne monitorowanie ich pracy, czujniki posypu, które rejestrują ilość zużytego materiału oraz czujniki rejestrujące pracę pługa.

Elektroniczny system zarządzania i ewidencji to także ponad 40 kamer na drogach wojewódzkich. By podjąć decyzję o wysłaniu sprzętu nie trzeba już czekać na informację od drogomistrza. Jeszcze większe znaczenie mają stacje meteorologiczne – na drogach wojewódzkich Kujaw i Pomorza pojawiło się 9 takich urządzeń. Na bieżąco rejestrują istotne zmiany temperatury, co ułatwia między innymi oszacowanie ryzyka wystąpienia gołoledzi lub innych niebezpiecznych zjawisk.

Z początkiem listopada w siedzibie ZDW w Bydgoszczy i wszystkich oddziałach rejonowych uruchomione zostały punkty informacyjno-dyspozycyjne, które udzielają bieżących informacji a stanie dróg oraz ich przejezdności (telefony dyżurne: Bydgoszcz - 52-345-33-17, Toruń - 56-664-40-36, Włocławek - 54-231-28-50, Inowrocław - 52-355-07-11, Tuchola - 52-336-12-20, Wąbrzeźno - 56-688-13-73, Żołędowo - 52-381-37-01). W przypadku intensywnych opadów na naszej stronie internetowej na bieżąco będziemy informować kierowców o liczbie pracującego sprzętu i ewentualnych znacznych utrudnieniach w ruchu.

Działania podejmowane przez zarządców dróg mają na celu ograniczenie utrudnień spowodowanych warunkami zimowymi oraz zapewnienie przejezdności dróg. Nie walczymy z zimą, tylko łagodzimy jej skutki. Drogowcy apelują do kierowców, by przygotowali się do trudniejszych warunków na drogach: zadbali o opony zimowe, dostosowali prędkość do szybko zmieniających się warunków, nie wyprzedzali pracującego sprzętu w czasie intensywnych opadów i poważnie traktowali wszystkie ostrzeżenia i komunikaty. Pojawienie się informacji o bardzo trudnych warunkach może oznaczać, że podróż zajmie zdecydowanie więcej czasu.

Zimowy sprzęt do dyspozycji ZDW

 

Rodzaj sprzętu

Liczba

Posypywarka

56

Pług średni

57

Pług ciężki

14

Pług wirnikowy

2

Równiarka

16

Spycharka

10

Ładowarka

48

Unimog

6

 

RPO W KP