Remonty w Warlubiu

Trwa odnowa nawierzchni na ważnej drodze wojewódzkiej nr 214 w Warlubiu. Nowa warstwa ścieralna została już ułożona pomiędzy przejazdem kolejowym oraz drogą krajową nr 91. Planowane są kolejne prace.

W tym roku remonty w Warlubiu zaplanowano na dwóch odcinkach od drogi krajowej nr 91 do przejazdu kolejowego oraz od przejazdu do węzła autostradowego. Roboty na pierwszym fragmencie drogi są już na finiszu. Ułożona została nowa warstwa ścieralna oraz wzmocniono pobocza. Przy sprzyjającej pogodzie wykonane zostanie oznakowanie poziome. Odnowa blisko kilometrowego odcinka kosztuje 285 tysięcy zł. Trwa też procedura związana z wyborem wykonawcy drugiego krótszego odcinka bliżej autostradowego węzła. Liczy on długość 400 metrów. Tam zakończenie prac wstępnie zaplanowano na grudzień. Na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 91 docelowo planowana jest także budowa ronda.

Warto wiedzieć

Droga wojewódzka nr 214 to niedokończona trasa szybkiego ruchu mająca połączyć pod koniec lat 30. XX wieku Bydgoszcz z Gdynią z pominięciem terenu ówczesnego Wolnego Miasta Gdańska. Betonową jezdnię z szerokim pasem drogowym, omijającą miejscowości można porównać do dzisiejszych autostrad. Ostatecznie do wybuchu wojny powstały dwa krótkie odcinki, które połączono ze sobą już w czasie okupacji. W ten sposób powstało wyjątkowo dobre połączenie Warlubia i Skórcza. Na dalszych odcinkach prowadzone były prace ziemne, których nigdy nie zakończono. Ich rezultaty widać jeszcze na zdjęciach satelitarnych lub mapach topograficznych. Na trasie zachowały się także oryginalne przepusty soczewkowe z 1938 roku.

 

RPO W KP