Nowa nawierzchnia w Krąpiewie

znak roboty drogoweWkrótce wyremontujemy  drogę wojewódzką nr 243 w m. Krąpiewo (powiat bydgoski). Na nawierzchni jezdni ułożony zostanie mikrodywanik, co poprawi również odwodnienie.

Remontowany odcinek liczyć będzie ponad 1300 metrów. Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy tego zadania. Firmy zainteresowane realizacją zadania wyceniły wartość prac na kwoty od 435 do 535 tysięcy złotych. Prace zostaną wykonane najpóźniej do końca lipca. Oprócz ułożenia nowej nawierzchni zaplanowano też skorygowanie profilu drogi, odtworzenie rowów oraz zagęszczenie i utwardzenie poboczy. Poprawi to między innymi odwodnienie tego odcinka.

Technologia mikrodywanika (slurry seal) opiera się na układaniu cienkiej (do 2 cm) warstwy mieszanki asfaltowej z wyselekcjonowanym kruszywem. Po remoncie droga pozbawiona jest nierówności i doskonale zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci. Ta technologia pozwala też maksymalnie skrócić czas remontu. Po ułożeniu mieszanki ruch może być puszczony już po 20-40 minutach. Pracom towarzyszy zawsze wykonanie nowego oznakowania poziomego. Warto dodać, że z czasem odnowiona jezdnia będzie zmieniać kolor. Początkowo będzie intensywnie czarna. Z czasem drobne kamienie ułożone wraz z emulsją przecierają się pod wpływem ruchu pojazdów zyskując coraz jaśniejszą barwą. Po roku – dwóch latach jezdnia stanie się jasno szara. To również podnosi bezpieczeństwo. Na jasnej fakturze jezdni łatwiej po zmroku dostrzec innych uczestników ruchu.

Na drodze wojewódzkiej nr 243 w tym roku planowana jest również budowa chodnika w miejscowości Słupowo. Poza tym podniesiona zostanie skrajnia drogi poprzez podkrzesanie drzew. Wiosną wykonane też na pozostałych odcinkach remonty cząstkowe. W ostatnich latach zmodernizowaliśmy natomiast most na rz. Krówce i ułożyliśmy nakładkę na skrzyżowaniu w Prosperowie. Trwają też prace nad kompleksowym projektem przebudowy drogi pomiędzy Mroczą i Prosperowem.

 

 

RPO W KP