Mikrodywanik w Grzybnie

znak roboty drogowe Droga wojewódzka nr 543 w Grzybnie zyska wkrótce nową nawierzchnię. Ułożony zostanie na niej mikrodywanik. Wcześniej przy współpracy z gminą Bobrowo powstał chodniki i kanalizacja deszczowa.

Remontowany odcinek liczyć będzie 1200 metrów. Za prace odpowiadać będzie firma Bitunova. Wykonanie prac planowane jest w wakacje. Będą one kosztować ponad 337 tysięcy złotych. Nowa nawierzchnia będzie objęta 4-letnią gwarancją. Wykonane zostanie też nowe oznakowanie poziome.

Technologia mikrodywanika (slurry seal) opiera się na układaniu cienkiej (do 2 cm) warstwy mieszanki asfaltowej z wyselekcjonowanym kruszywem. Po remoncie droga pozbawiona jest nierówności i doskonale zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci. Ta technologia pozwala też maksymalnie skrócić czas remontu. Po ułożeniu mieszanki ruch może być puszczony już po 20-40 minutach. Z czasem odnowiona jezdnia będzie zmieniać kolor. Początkowo będzie intensywnie czarna. Później drobne kamienie ułożone wraz z emulsją przecierają się pod wpływem ruchu pojazdów zyskując coraz jaśniejszą barwą. Po roku – dwóch latach jezdnia stanie się jasno szara. To również podnosi bezpieczeństwo. Na jasnej fakturze jezdni łatwiej po zmroku dostrzec innych uczestników ruchu.

Warto dodać, że wcześniej w Grzybnie w oparciu o Drogowa Inicjatywę Samorządową powstała kanalizacja deszczowa oraz wybudowano chodnik na blisko półkilometrowym odcinku. Te prace były współfinansowane z gminą Bobrowo.

 

 

RPO W KP