Umowa na remont DW nr 554 podpisana

znak a-32 Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przebuduje 10-kilometrowy odcinek trasy nr 554 z Kowalewa Pomorskiego do Golubia-Dobrzynia. Uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji odbyło się we wtorek (29 maja) w Ostrowitem.

- Przebudowa drogi pomiędzy Kowalewem Pomorskim i Golubiem Dobrzyniem to jedno z kilku dużych zadań uruchomionych w ostatnich miesiącach na wojewódzkich trasach. Trasa zostanie poszerzona i wzmocniona, poprawi się też bezpieczeństwo użytkowników tej drogi i mieszkańców. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi w ostatnich latach przy trasie powstały już ciągi pieszo-rowerowe – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Gruntowny remont zakłada przede wszystkim przebudowę nawierzchni na odcinku blisko 10 kilometrów. Poszerzymy ją do 6 metrów i wykonamy pobocza. Wykonana zostanie nowa podbudowa, na której pojawią się wzmacniająca siatka i nowe warstwy bitumiczne. Po przebudowie droga będzie przenosiła obciążenia 10 ton na oś. Miejsca niebezpieczne zabezpieczymy barierami. W zakres zadania wchodzi też wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego, przebudowa istniejących zatok autobusowych, zjazdów oraz poprawa odwodnienia.

Roboty budowlane wykona wyłoniona w przetargu firma Trakcja PRKiI.Początek prac planowany jest w II połowie czerwca. Ruch na ważnej trasie będzie odbywał się w trakcie robót w sposób wahadłowy. Koszt realizacji zadania to 15,6 miliona złotych. Trasa będzie objęta 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec tego roku.

Miejscem podpisania umowy z wykonawcą była miejscowość Ostrowite, leżąca na styku gmin Golub-Dobrzyń i Kowalewo Pomorskie. Podpisy złożyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik oraz dyrektor oddziału firmy Trakcja PRKiI Marek Antoniak. W uroczystości wzięli także udział przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i radni województwa Piotr Kwiatkowski i Waldemar Przybyszewski. Miasto Golub-Dobrzyń reprezentował burmistrz Mariusz Piątkowski, gminę Golub-Dobrzyń wójt Marek Ryłowicz, miasto i gminę Kowalewo Pomorskie burmistrz Andrzej Grabowski, a powiat golubsko-dobrzyński, starosta Andrzej Okruciński i wicestarosta Franciszek Gutowski.

Warto podkreślić, że w poprzednich latach wzdłuż prawie całej drogi powstały ciągi pieszo-rowerowe, co pozwoliło odseparować ruch pieszych i rowerzystów od ruchu pojazdów. Te inwestycje realizowane były w oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową – partnerski program Urzędu Marszałkowskiego i samorządów lokalnych mający na celu poprawę bezpieczeństwa przy ważnych drogach. Wykorzystaliśmy na ten cel także środki unijne z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego tylko w zeszłym roku rozpoczęła się modernizacja pięciu dróg wojewódzkich o długości 100 kilometrów. W maju podpisana została również umowa na zaprojektowanie i budowę promu oraz dróg dojazdowych wraz z przyczółkami do przeprawy pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem. Więcej

Remont trasy nr 554 w liczbach:

  • - Koszt remontu -15,64 mln zł
  • - Gwarancja - 84 miesiące
  • - Długość trasy – 9,65 km
 

RPO W KP