Bezpieczną i nowoczesną trasą przez Tucholę

znak nr drogi 240Trwa kompleksowa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 240 Świecie-Tuchola. W poniedziałek (9 lipca)  wprowadzony zostanie objazd na terenie Tucholi. Ograniczenie ruchu na ul. Warszawskiej i Cegielnianej pozwoli szybciej realizować prace.

Modernizowane są odcinki od Tucholi do Bysławia (13 km) i z miejscowości Polski Konopat do węzła na S5 (3 km). Na trasie w związku z prowadzonymi robotami odcinkowo ruch odbywa się wahadłowo, kierowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnych  lub  przy udziale pracowników wykonawcy robót. Od poniedziałku (9 lipca) wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Ruch na ulicach Cegielnianej i Warszawskiej w Tucholi zostanie ograniczony. Zapewniony będzie jedynie dojazd do posesji dla mieszkańców i służb komunalnych. Ciężarówki zostaną skierowane  drogą DW nr 241 do Sępólna Krajeńskiego, a następnie z wykorzystaniem dróg nr 25 i 22 do Chojnic. Z kolei pojazdy o masie do 3,5 tony będą kierowane przez centrum miasta (ulicami Świecką i Nowodworskiego).

Objazd został uzgodniony m.in. z:

  • - Policją
  • - Samorządem lokalnym
  • - Innymi zarządcami dróg

O zmianach poinformowaliśmy inspekcję transportu drogowego. Ograniczenie ruchu na ul. Warszawskiej i Cegielnianej pozwoli szybciej realizować prace. Jest to bardzo istotne, ponieważ w trakcie tej dużej inwestycji wykonawca realizuje szereg prac dodatkowych. Poza tym roboty są koordynowane z zarządcami innych podziemnych sieci. Zakończenie podstawowych prac 240 planowane jest do końca roku.

Obecnie na drodze nr 240 trwają m.in. prace związane z budową obejścia Płazowa, korektą łuków pionowych, poszerzeniami nawierzchni jezdni drogi, układaniem warstwy wyrównawczej bitumicznej na odcinku pozamiejskim oraz budową ciągu pieszo-rowerowego. Latem rozpoczną się również remonty obiektu mostowego w Rudzkim Młynie i budowa kładki. Pod koniec lipca wykonawca zamierza zapewnić przejezdność na obwodnicy Płazowa. Zostanie na nią skierowany cały ruch co pozwoli wyremontować stary przebieg  drogi. W Tucholi kontynuowane są  prace na ulicach Cegielnianej, Świeckiej i Warszawskiej Wymieniamy odcinki wodociągu, przebudowujemy sieci podziemne oraz budujemy nową konstrukcję drogi. Ulice zyskują lepsze odwodnienie i nowoczesne oświetlenie ledowe.

Po zakończeniu inwestycji jezdnia na całym odcinku będzie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Rowerzyści i piesi będą mieli do dyspozycji bezpieczną ścieżkę. Separacja  pojazdów i innych uczestników  ruchu to najlepszy sposób na zdecydowane ograniczenie liczby wypadków. Inwestycja wiąże się poza tym  z przebudową kilkunastu przepustów, zatok autobusowych, miejsc postojowych i  chodników. W Płazowie przy nowym odcinku drogi powstaną dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, a także punkt do kontroli i ważenia ciężarówek.

W ostatnich latach na drogach wojewódzkich w okolicach Tucholi zrealizowano szereg innych zadań. Przebudowane zostały mosty w Tucholi, Legbądzie i Motylu, odnowione zostały nawierzchnie m.in. pomiędzy Silnem i Bladowem oraz w Gostycynie, a w Żalnie i Kiełpinie zbudowaliśmy chodniki. Powstaje też dokumentacja niezbędna do przebudowy drogi nr 241 pomiędzy Tuchola i Sępólnem Krajeńskim.

Inwestycja w liczbach:

- Koszt prac – 72 mln zł

- Długość modernizowanego odcinka – 16,5 km

 

 

RPO W KP