Początek modernizacji mostu w Rypinie

znak mostW poniedziałek (23 lipca) rozpocznie się przebudowa mostu w Rypinie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 534. Przeprawa nad Rypienicą zyska nową konstrukcję, jezdnię i chodniki. Przez większą część remontu wykonawca zamierza zachować przejezdność na obu pasach ruchu.

Most znajduje się w ciągu ulicy T. Kościuszki. Jest jedną z dwóch konstrukcji, które komunikują centrum z zachodnią częścią Rypina. Ulica stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 534 łączącej Rypin z Golubiem-Dobrzyniem, Wąbrzeźnem i Grudziądzem. Większa część tej trasy została zmodernizowana w poprzednich latach z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz przebudowany zostanie most.

- To kolejna inwestycja w ciągu dróg wojewódzkich, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i podróżnych w tej części regionu. Podczas realizacji zadania wykonawca ograniczy utrudnienia w ruchu do niezbędnego minimum – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Prace rozpoczną się w poniedziałek od rozbiórki nawierzchni chodników. Wykonawca zamierza przez większa część remontu zachować przejezdność na obu pasach ruchu. Na początku roboty będą prowadzone na chodnikach. Ruch wahadłowy będzie wprowadzany tylko tymczasowo m.in. w trakcie układania nowej nawierzchni. Większość robót będzie prowadzona od strony wody. Od spodu drogowcy wstawią stalową konstrukcja z blachy falistej, a przestrzeń pomiędzy istniejącym obiektem i stalową osłoną wypełni beton. Dzięki takiej technologii ważna przeprawa nie musi być w całości rozbierana, co spowodowałoby duże utrudnienia w ruchu. W zakres inwestycji wchodzą przebudowy chodników, przyległych murów oporowych, wykonanie nowej jezdni i balustrad. Zakończenie prac planowane jest w październiku.

Dzięki tej inwestycji zwiększy się nośność przeprawy, która będzie dostosowana do poruszania się pojazdów o masie nawet 40 ton (wcześniej 30 ton). Nowa jezdnia, chodniki i balustrady podniosą też estetykę ul. Kościuszki.

Most w liczbach:

- Koszt inwestycji 1,65 mln zł

- Gwarancja 5 lat

- Nowa nośność – 40 ton

- Natężenia ruchu – ok. 4700 pojazdów na dobę

 

 

RPO W KP