2019
W gronie ekspertów o wojewódzkich drogach

znak a-32W Elgiszewie pod Toruniem z końcem października odbyła się konferencja „Dobre praktyki w zarządzaniu drogami wojewódzkimi”. W gronie ekspertów rozmawialiśmy między innymi o najlepszych sposobach przygotowań inwestycji i remontów do realizacji.

W konferencji brali udział przedstawiciele 9 zarządów dróg wojewódzkich (Gdańsk, Łódź, Olsztyn, Koszalin, Opole, Poznań, Wrocław, Warszawa, Bydgoszcz). Była ona okazją przede wszystkim do zaprezentowania najnowszych modeli prowadzenia inwestycji na drogach wojewódzkich oraz doświadczeniach związanych z prowadzeniem i planowaniem zadań przy szybko rosnących kosztach budowy. Została ona zorganizowana z inicjatywy ZDW w Bydgoszczy.

Więcej…
 
Kluczowy etap prac w Golubiu-Dobrzyniu

znak a-32W przyszłym tygodniu w Golubiu-Dobrzyniu realizowane będą najważniejsze prace przy nawierzchniach rozbudowywanego skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569. Warto na wszystkie podróże przez to miasto zarezerwować więcej czasu. Po rozbudowie ruch na połączeniu ulic Hallera, Wodnej i Zamkowej będzie znacznie płynniejszy.

Wykonawca zrealizował już szereg prac w pasie znajdującym się poza istniejącymi jezdniami. Kompleksowy charakter zadania wiąże się również z odnowieniem nawierzchni na istniejących już pasach ruchu. Od wtorku (12 listopada) rozpoczną się na nich intensywne prace. Wykonawca zaplanował na ulicach  Hallera, Wodnej i Zamkowej  frezowanie istniejącej nawierzchni oraz ułożenie nowych warstw ścieralnych. Ten etap prac wiąże się z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na całym zakresie zadania włącznie z wlotem DW569 (ulica Zamkowa). Część prac będzie wykonywana również w godzinach wieczornych. Ze względu na duże natężenia ruchu na obu drogach na przejazd przez Golub-Dobrzyń warto zarezerwować więcej czasu. Kierowców podróżujących tranzytem prosimy o korzystanie z alternatywnych dróg, na przykład z drogi krajowej nr 10 lub drogi krajowej nr 15 i wojewódzkiej nr 560. Wykonawca zadeklarował zakończenie tego etapu prac w ciągu tygodnia i działania ograniczające utrudnienia do niezbędnego minimum.

Więcej…
 
Prace w Rypinie na półmetku

znak a-32Prace przy modernizacji niebezpiecznego skrzyżowania w Rypinie na połączeniu ulic Lipnowskiej, Kościuszki i Rzemieślniczej są na półmetku. Inwestycja polega m.in. na budowie dodatkowego pasa ruchu na ul. Lipnowskiej, odnowie nawierzchni jezdni i chodników. Kosztuje 2,7 mln zł.

Na skrzyżowaniu w zachodniej części miasta krzyżują się dwie drogi wojewódzkie, którymi można dojechać w kierunku Golubia-Dobrzynia (nr 534) oraz w kierunku Lipna (nr 557). Do tej pory na wlocie od strony Lipna funkcjonował tylko jeden pas ruchu. W obrębie skrzyżowania w złym stanie były również nawierzchnie chodników. Teraz ten fragment jest modernizowany.

Więcej…
 
Koniec prac w Tucholi

znak a-32W Tucholi zakończyliśmy remonty ulic  Nowodworskiego i Głównej oraz Chojnickiej. To uzupełnienie dużej inwestycji, w ramach której w tym roku oddaliśmy do użytku gruntownie zmodernizowane dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 240 w kierunku Świecia o długości ponad 16 kilometrów.

Z końcem października dokonaliśmy odbioru  wyremontowanych ulic Nowodworskiego i Głównej (do ul. Lipowej). Przygotowujemy się również do odbioru zakończonych prac na ul. Chojnickiej (od ul. Czerskiej do granicy miasta). Łączna długość trzech remontowanych ulic to 1835 metrów. W zakres prac wchodziło również wzmocnienie części jezdni z użyciem specjalnej siatki z dodatkiem włókien szklano-węglowych. W ten sposób poprawiliśmy wytrzymałość dróg. Są bardziej odporne na powstawanie kolein. Poprawiliśmy poza tym odwodnienie i wykonaliśmy nowe oznakowanie poziome. Przed rozpoczęciem prac drogowych wymieniana była część przyłączy wodociągowych. Wszystkie prace prowadziliśmy pod ruchem.Remonty na terenie Tucholi pochłonęły 2,2 mln zl. Były finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Gmina Tuchola wsparła zadanie kwotą 400 tysięcy złotych.

Więcej…
 
Dodatkowy remont w Lulkowie

znak a-32Jeszcze tej jesieni wyremontujemy kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 552 w Lulkowie. Ułożymy na nim nową nawierzchnię i wykonamy nowe oznakowanie poziome.

Prace będą prowadzone na odcinku 300 metrów. Na remont wydamy około 250 tysięcy złotych. Obecnie przygotowujemy się do rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą. Trasa objęta będzie 4-letnią gwarancją.

Prace w Lulkowie prowadziliśmy również wiosną. Na kilometrowym odcinku ułożyliśmy dwie warstwy nawierzchni. Jezdnia jest równa i dzięki prawidłowym spadkom lepiej odprowadza deszczówkę. Wykonaliśmy też nowe oznakowanie poziome. W ramach zadania odnowiliśmy też zjazdy na posesje, łącznie 37 sztuk. Wszystkie prace kosztowały blisko 700 tysięcy złotych.

 

Więcej…
 


Strona 1 z 7

RPO W KP