2019
Duży zakres prac archeologicznych w Żninie

tabliczka dw 251 Zakończył się pierwszy etap badań archeologicznych na południowej części ul. Dworcowej w Żninie. Ich wyniki są zaskoczeniem. Okazuje się, że na niewielkim cmentarzu znajdowało się duża liczba grobów i natrafiono na ślady znacznie starszego osadnictwa. Przy okazji ważnej inwestycji drogowej zabezpieczono liczne artefakty obrazujące historię Pałuk.

Na obszarze 12 arów  zarejestrowano i przebadano 173 obiekty archeologiczne  kultury łużyckiej i 6 obiektów nowożytnych związanych z funkcjonowaniem cmentarza. Odsłonięto 227 jam grobowych, z których wydobyto 222 szkielety. Z badań wynika, że przeważały pochówki dziecięce.  W wielu grobach znajdowały się różne przedmioty typu zabawki, butelki, monety. Cmentarz prawdopodobnie funkcjonował od połowy XIX wieku do 1945 roku. Z relacji mieszkańców wynika, że teren zniwelowano w latach 70. XX wieku.

Więcej…
 
Akcja "Żaba" w Nowym Dworze

tabliczka dw 551Ta akcja ma na celu ochronę migrujących żab przed rozjechaniem przez samochody. Podobnie jak ubiegłej wiosny wzdłuż odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w powiecie bydgoskim pojawiły się specjalne płotki. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do zbiorników wodnych. W ubiegłym roku uratowaliśmy w ten sposób prawie 1200 osobników, przede wszystkim z gatunków chronionych.

W okolicach Nowego Dworu i Ostromecka występują gatunki objęte ścisła ochroną. Są to ropuchy szare, kumaki nizinne,  grzebiuszki ziemne i żaby moczarowe. Z kolei traszka zwyczajna i żaby zielone są objęte ochroną częściową. Wszystkie gatunki są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład żabiego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

 

Więcej…
 
Zamknięcia DW nr 250 (marzec 2019)

 

znak droga 250W związku ze szkoleniami na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pod Toruniem czasowo nieprzejezdna będzie DW nr 250 na odcinku łączącym DK nr 15 ze Służewem. Kierowcy mogą omijać ten odcinek jadąc DW nr 266 przez Aleksandrów Kujawski.

 

 

Odcinek będzie wyłączony z ruchu w dniach:

 

Więcej…
 
Wiślany prom w budowie

herb województwaW malborskiej firmie Techno-Marine powstaje jednostka promowa, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.

- Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Więcej…
 
Ryzyko oblodzeń

znak a-32 Nad ranem w poniedziałek (4 lutego) w regionie temperatury mogą spaść poniżej zera. Istnieje ryzyko wystąpienia oblodzeń. Nasz sprzęt pracuje już na drogach, ale jednocześnie wspólnie z innymi zarządcami dróg w regionie apelujemy o zachowanie większej uwagi w czasie podróży. W kolejnych dniach w nocy prognozowane są również temperatury ujemne.

Szczególnie apelujemy o:
- dostosowanie prędkości do stanu nawierzchni i sprawdzanie prognoz pogody
- upewnienie się przed podróżą, że pojazd jest przygotowany do drogi (płyny, hamulce, opony zimowe)
- nie wyprzedzanie pracującego sprzętu zimowego utrzymania dróg
- uwzględnienie, że każda podróż może zająć więcej czasu

Uruchomiona została strona internetowa pokazująca stan nawierzchni i przejezdność poszczególnych dróg – http://geoportal.zdw-bydgoszcz.pl/

 


Strona 1 z 2

RPO W KP