Remont trasy Fordon - Strzelce Dolne

znak a-32W wakacje na drodze wojewódzkiej nr 256 planowane są kolejne remonty. Zaplanowaliśmy  ułożenie nowej nawierzchni pomiędzy Fordonem i Strzelcami Dolnymi. Wcześniej zleciliśmy remont 6 przepustów. To kolejne zadania związane z poprawą bezpieczeństwa i komfortu przejazdu tą trasą.

Droga wojewódzka nr 256 łączy bydgoską dzielnicę Fordon z Włókami, gdzie krzyżuje się z drogą krajową nr 5 w kierunku Gdańska. W tym roku na zlecenie ZDW w Bydgoszczy prace prowadzone będą na odcinku od granic miasta Bydgoszczy do miejscowości Strzelce Dolne na odcinku blisko 4 kilometrów. Zaplanowaliśmy tam ułożenie mikrodywanika.  Wybraliśmy już wykonawcę prac. Pochłoną one 354 tysiące złotych. Na całej trasie wcześniej zleciliśmy remont 6 przepustów znajdujących się pod drogą. Te prace są na finiszu. Kosztują ponad 32 tysiące złotych.

Część odcinków drogi wojewódzkiej nr 256 zostało odnowionych w poprzednich latach. Remont nawierzchni z poprawą odwodnienia zrealizowano między innymi na "serpentynie" w Trzęsaczu. Szereg odnów na terenie Bydgoszczy prowadził miejski zarząd dróg.

 

Technologia mikrodywanika (slurry seal) opiera się na układaniu cienkiej (do 2 cm) warstwy mieszanki asfaltowej z wyselekcjonowanym kruszywem. Po remoncie droga pozbawiona jest nierówności i doskonale zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci. Ta technologia pozwala też maksymalnie skrócić czas remontu. Po ułożeniu mieszanki ruch może być puszczony już po 20-40 minutach. Z czasem odnowiona jezdnia będzie zmieniać kolor. Początkowo będzie intensywnie czarna. Później drobne kamienie ułożone wraz z emulsją przecierają się pod wpływem ruchu pojazdów zyskując coraz jaśniejszą barwą. Po roku – dwóch latach jezdnia stanie się jasno szara. To również podnosi bezpieczeństwo. Na jaśniejszej fakturze jezdni łatwiej po zmroku dostrzec innych uczestników ruchu.

Ważne liczby:

  • - Długość odcinka do remontu– 3,8 km
  • - Liczba remontowanych przepustów – 6 szt.
  • - Koszt prac przy nawierzchni i przepustach  –386  tysięcy złotych

 

 

 

RPO W KP