Trasa z Wielgiego do Kłokocka gotowa

znak a-32W piątek (22 listopada) odbyło się uroczyste zakończenie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 558 łączącej między innymi Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna modernizacja 7-kilometrowego odcinka pochłonęła ponad 12 mln zł.

- To kolejna ważna inwestycja zrealizowana na terenie powiatu lipnowskiego. Wcześniej zmodernizowaliśmy tę trasę w miejscowości Wielgie. Rozpoczęliśmy też przebudowę trasy z Lipna do granicy województwa. W tej części regionu chcemy wyremontować również następne drogi – mówi marszałek Piotr Całbecki

Droga wojewódzka nr 558 zapewnia komunikację pomiędzy Lipnem i południowo-wschodnia częścią  powiatu lipnowskiego, w której znajduje się m.in. Dobrzyń nad Wisłą. W 2014 roku przebudowany został odcinek tej trasy przebiegający przez miejscowość Wielgie.

W ciągu ostatniego roku przebudowaliśmy trasę na odcinku liczącym 7,7 kilometra od Wielgiego do Kłokocka. Jezdnię poszerzyliśmy do 6-6,5 metrów. Bez problemu mogą mijać się na niej wszystkie pojazdy. Wzmocniliśmy nośność trasy, dzięki czemu droga jest  lepiej dostosowana do przejazdu ciężarówek i bardziej odporna na powstawanie kolein. Dodatkowo z myślą o pieszych zbudowaliśmy utwardzone pobocze.

Na fragmencie pomiędzy miejscowością Wielgie i Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi dobudowaliśmy chodnik.  Przejście dla pieszych przy tej placówce oświetliliśmy ledowymi lampami hybrydowymi zasilanymi energią słoneczną lub wiatrową. Chodniki przy przystankach i przejścia dla pieszych wyposażyliśmy w elementy ryflowane, czyli ze specjalnymi żłobieniami i wypustkami ułatwiającymi orientację osobom niewidomym. W ramach zadania przebudowaliśmy też 8 zatok autobusowych oraz zjazdy na posesje. Na trasie zamontowaliśmy też bramownicę, na której zainstalowaliśmy kamery. Poza tym zamontowaliśmy stację meteo wraz z tablicą zmiennej treści informująca o aktualnych warunkach pogodowych. Te urządzenia znacząco ułatwiają  koordynowanie prac utrzymaniowych szczególnie w okresie zimowym. Most w miejscowości Szczepanki przebudowaliśmy  na łatwiejszy do utrzymania przepust. Trasa zyskała też nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Prace realizowało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna. Inwestycja pochłonęła ponad 12 mln zł i będzie teraz objęta 7-letnią gwarancją.

W uroczystym otwarciu drogi wzięli udział członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, radny województwa Stanisław Pawlak oraz przedstawiciele powiatu lipnowskiego, gmin przez które przebiega droga i wykonawcy.

Droga nr 558 w liczbach:

  • - 12 mln zł wyniósł koszt prac budowlanych
  • - 7709 m to długość zmodernizowanego odcinka
  • - 6-6,5 m to nowa szerokość jezdni
  • - 8 wyremontowanych zatok autobusowych

111213

fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

 

RPO W KP