Sprzęt przygotowany na pierwszy śnieg

znak a-32 W poniedziałek (2 grudnia) w regionie prognozowane są pierwsze opady deszczu ze śniegiem. Temperatura w nocy może spadać poniżej zera. W zależności od intensywności opadów i sytuacji na drogach wysyłamy od kilku do nawet 120 pojazdów zimowego utrzymania. Planowanie podróży w czasie niepogody warto zacząć od sprawdzenia naszej interaktywnej strony oraz śledzenia komunikatów pogodowych.

Wszystkie drogi wojewódzkie są utrzymywane według określonego standardu. Określa on przede wszystkim czas reakcji na niekorzystne zjawiska pogodowe. W przypadku wielu dróg o dużym natężeniu ruchu sprzęt wysyłany jest również przed opadami w przypadku skrajnie niekorzystnych prognoz.

W najwyższym standardzie zimowego utrzymania są drogi wojewódzkie:

 • - nr 223 Bydgoszcz-Białe Błota
 • - nr 240 Świecie-Tuchola
 • - nr 552 Łysomice-Lubicz.

W październiku zakończyły się też prace przy serwisowaniu pojazdów zimowego utrzymania oraz sprawdzone zostało funkcjonowanie wszystkich kamer i stacji pogodowych. W przypadku dróg, które znajdują się w trakcie modernizacji za ich utrzymanie są odpowiedzialni wykonawcy zadań. Przypominamy, że część dróg m.in. w powiecie świeckim np. trasa Warlubie-Osiek i Bładzim – Krąplewice stały się trasami powiatowymi.

Kamery, czujniki i GPS-y

Działania związane z zimowym utrzymaniem dróg ułatwia system elektronicznej ewidencji i zarządzania drogami. Pojazdy biorące udział w akcji „Zima” zostały wyposażone w:

 • - w nadajniki GPS (monitorowanie pokonywanej trasy)
 • - czujniki posypu (rejestrują zużycie mieszanek)
 • - rejestrator czasu pracy pługa (informują czas kiedy pług jest opuszczony i zbiera śnieg)

Elektroniczny system zarządzania i ewidencji to także 42 kamery na drogach wojewódzkich Ułatwiają one decyzje o wysyłaniu sprzętu na poszczególne drogi. Jeszcze większe znaczenie mają stacje meteorologiczne – na drogach wojewódzkich Kujaw i Pomorza funkcjonuje 9 takich urządzeń, a kolejne zainstalowane będą w przyszłym roku. Na bieżąco rejestrują istotne zmiany temperatury, co ułatwia między innymi oszacowanie ryzyka wystąpienia gołoledzi lub innych niebezpiecznych zjawisk. Funkcjonuje również strona internetowa pokazująca stan nawierzchni i przejezdność poszczególnych dróg – http://geoportal.zdw-bydgoszcz.pl/

W siedzibie ZDW w Bydgoszczy i wszystkich oddziałach rejonowych uruchomione zostały już punkty informacyjno-dyspozycyjne, które udzielają bieżących informacji a stanie dróg oraz ich przejezdności (telefony dyżurne: Bydgoszcz - 52-345-33-17, Toruń - 56-664-40-35, Włocławek - 54-231-28-50, Inowrocław - 52-355-07-11, Tuchola - 52-336-12-20, Wąbrzeźno - 56-688-13-73, Żołędowo - 52-381-37-01). Można również korzystać z numeru dyżurnego dla całego województwa 666-306-898.

W przypadku intensywnych opadów na naszej stronie internetowej na bieżąco będziemy informować kierowców o liczbie pracującego sprzętu i ewentualnych znacznych utrudnieniach w ruchu.

Wypracowaliśmy standard zimowego utrzymania dróg wojewódzkich, który dobrze się sprawdza – mówi zastępca dyrektora d.s. utrzymania, Mirosław Kielnik. - Co roku na akcję „Zima” wydajemy około 6 mln zł. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności zapewniamy przejezdność naszej sieci dróg. Pracujemy wykorzystując prognozy pogody, które nie zawsze przewidują wszystkie zjawiska. Dlatego wspólnie z innymi zarządcami dróg oraz policją apelujemy, by dostosowywać prędkość do szybko zmieniających się warunków na drodze.

Jedź ostrożnie!

W czasie intensywnych opadów połączonych z niską temperaturą przed podróżą warto upewnić się, że nasza trasa jest przejezdna. Mając problem z podjechaniem pod wzniesienie nie warto ryzykować. W takim wypadku należy od razu powiadomić zarządcę drogi oraz zjechać na pobocze lub parking, aby zapewnić przejazd sprzętu zimowego utrzymania dróg. Zablokowanie drogi przez samochód ciężarowy powoduje tworzenie się zatorów i utrudnia pracę pługów i solarek. Nie zalecamy wyprzedzania pracującego sprzętu zimowego utrzymania. Przed nadejściem pierwszych opadów warto wymienić opony na zimowe, sprawdzić stan hamulców. Nie lekceważmy ostrzeżeń o trudnych warunkach pogodowych. Pojawienie się takiej informacji oznacza, że podróż zajmie na pewno więcej czasu. W przypadku dłuższych podróży należy brać pod uwagę możliwość awarii pojazdu i oczekiwania w trudnych warunkach na pomoc.

Akcja „Zima 2019/20 w liczbach

 • -1681 kilometrów dróg wojewódzkich objętych zimowym utrzymaniem
 • -120 pługów, solarek i ładowarek może pracować jednocześnie na drogach wojewódzkich
 • -9 procent wynosi nachylenie najbardziej stromego podjazdu na drodze wojewódzkiej nr 557 (Lipno-Rypin) w miejscowości Nadróż (powiat rypiński)
 • - 38 posypywarek gotowych do akcji
 • - 74 pługi ( w tym 3 wirnikowe i 14 ciężkich)

 

 

RPO W KP