Przez Golub-Dobrzyń jeździmy bezpieczniej

znak a-32Zakończyliśmy rozbudowę skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569. Ruch na połączeniu ulic Hallera, Wodnej i Zamkowej stał się znacznie płynniejszy. Dobudowaliśmy dodatkowe pasy ruchu i zainstalowaliśmy nową sygnalizację. Wczoraj (17 grudnia) odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.

- Modernizowane skrzyżowanie to jednocześnie połączenie dwóch ważnych dróg wojewódzkich nr 534 (kierunki Rypin oraz Wąbrzeźno) oraz nr 569 (kierunek Toruń). Przed rozbudową w tym miejscu tworzyły się coraz dłuższe korki. Stąd decyzja o rozbudowie. Inwestycja została przygotowana wspólnie z samorządami lokalnymi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na skrzyżowaniu działa już nowoczesna sygnalizacja świetlna. Dostosowuje ona cykl świateł do natężeń ruchu. Nad jezdniami stanęły bramownice z sygnalizatorami i znakami. Równie ważne było poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoliło to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty). W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie blokują już najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno).

Przebudowaliśmy również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożyliśmy nowe nawierzchnie. Są one odpowiednio wyprofilowane co poprawiło odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawiliśmy ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania został uporządkowany. Wiosną przy dobrej pogodzie oznakowanie poziome zostanie wykonane w trwałej technologii grubowarstwowej. Prace realizowała firma Strabag. Wartość zadania to 2,5 mln zł. Będzie ono objęte 4-letnią gwarancją.

Inwestycja realizowana była we współpracy z samorządami lokalnymi. Miasto Golub-Dobrzyń dofinansowało ją kwotą 750 tysięcy złotych, Powiat Golubsko-Dobrzyński dołożył 60 tysięcy, a Gmina Golub-Dobrzyń 50 tysięcy złotych.

Wiosną zakończyła się modernizacja trasy z Golubia-Dobrzynia do Kowalewa Pomorskiego. Gruntowny remont drogi wojewódzkiej nr 554 polegał przede wszystkim na przebudowie nawierzchni na odcinku blisko 10 kilometrów. Więcej w materiale „Droga z Kowalewa do Golubia-Dobrzynia gotowa”.

123

 

 

RPO W KP