Setne urodziny patrona województwa

znak a-32 18 maja obchodzić będziemy 100.rocznicę urodzin Jana Pawła II – patrona województwa kujawsko-pomorskiego. 7 czerwca w święto województwa zakończą się obchody Roku Św. Jana Pawła II.

Święty Jan Paweł II został ustanowiony patronem województwa kujawsko-pomorskiego w marcu 2017 roku. Nasz region jest ściśle związany z postacią wielkiego Polaka - Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Postać Ojca Świętego Jana Pawła II wpisała się w historię województwa kujawsko-pomorskiego. Upamiętniają te wydarzenia obeliski, posągi, budowle, drzewa, honorowe obywatelstwa, patronaty. Część z nich jest związana z zarządzanymi przez nas drogami wojewódzkimi. Kilku fragmentom dróg wojewódzkich patronuje Jan Paweł II. Ulice upamiętniające polskiego papieża znajdują się m.in. w Kruszynie (odcinek drogi wojewódzkiej nr 317). Nazwa wiąże się z koncelebrowaną przez papieża mszą na przyległym do drogi lotnisku sportowym odprawioną w 1991 roku. Część drogi wojewódzkiej nr 247 w Szubinie to również ulica Jana Pawła II. Przy wielu drogach, którymi zarządzamy znajdują się pomniki upamiętniające polskiego papieża. Posągi Jana Pawła II znajdują się między innymi w Brodnicy na placu przy ul. Mazurskiej, którą jest częścią drogi wojewódzkiej nr 560 oraz w Lubrańcu na skwerze przylegającym do ulicy Kościuszki, czyli drogi wojewódzkiej nr 270. W sąsiedztwie wojewódzkiej trasy nr 649 w Kiełbasinie na terenie kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zasadzono natomiast w 2008 rok dąb papieski.

Więcej informacji o wydarzeniach kończących rok papieski znajduje się na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl

 

 

 

RPO W KP