W Żninie wzdłuż ulicy Aliantów powstaje nowy chodnik. Na terenie gminy Janowiec Wielkopolski dodatkowo umocnione zostaną też pobocza. Wcześniej w ramach innego zadania zrealizowaliśmy wiele innych prac na drodze wojewódzkiej nr 251 pomiędzy Żninem i granicą województwa. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.
Prace w Żninie prowadzone są na odcinku liczącym ponad 800 metrów. Chodnik powstaje po północnej stronie drogi od ul. Wiatrakowej w kierunku węzła na trasie ekspresowej S5.Nawierzchnia wykonana zostanie z kostki betonowej bezfazowej. Dodatkowo w ramach zlecanych prac zaplanowano również umocnienie poboczy mieszanką kruszywa łamanego z dodatkiem destruktu z frezowania na terenie Gminy Janowiec Wielkopolski od km 22+540 do km 22+970 strona prawa oraz od km 23+160 do km 23+660 strona lewa (w rejonie miejscowości Świątkowo i Ustaszewo).
Koszt dodatkowych prac to 354 tysiące złotych. Wykonuje je lokalna firma „Agro-Goc” z Sarbinowa w powiecie żnińskim. Umowa została podpisana 18 października i wykonawca od razu rozpoczął intensywne prace przy budowie chodnika. Zakończenie zadania planowane jest jeszcze w tym roku.
Aktualne prace uzupełnią dużą zrealizowaną już inwestycję związaną z rozbudową całej drogi wojewódzkiej nr 251 ze Żnina do granicy województwa oraz odcinka ul. Dworcowej z mostem nad Gąsawką w Żninie. Główną część zadania realizowała w latach 2017-20 firma „Eurovia”. W ramach inwestycji jezdnia na odcinku 15 kilometrów otrzymała szerokość 7 metrów. Powstało 6 skrzyżowań skanalizowanych (z prawoskrętami i lewoskrętowami) z drogami powiatowymi, 22 skrzyżowania z drogami gminnymi, a także 20 nowych zatok autobusowych.
Konstrukcja drogi została wzmocniona do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś. Przy trasie powstały też ciągi pieszo-rowerowe: to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski – które partycypowały finansowo w budowie tej infrastruktury. W Żninie przebudowano most na rzece Gąsawka w ciągu ulicy Dworcowej.
Zrealizowano też przebudowę przepustów, chodników i zjazdów na posesje. Przy wjeździe do Żnina powstało miejsce do kontroli i ważenia pojazdów – tego typu rozwiązania pozwalają inspektorom transportu drogowego skutecznie walczyć z przeciążonymi pojazdami, które są najbardziej odpowiedzialne za degradację dróg. Trasa zyskała trwałe oznakowanie poziome z termoplastu, nowe oznakowanie pionowe i oświetlenie.
Zadanie zostało zrealizowane w oparciu o fundusze unijne – Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-20. Koszt całego zadania to 49 mln zł.
Wydatki na inwestycje drogowe
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych do roku 2023 przygotował środki w wysokości 800 mln złotych. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 mln złotych przeznaczone na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na stronie Urzędu Marszałkowskiego.