Kwitnąca łąka wokół ronda
Podczas ubiegłorocznej budowy ronda turbinowego w Białych Błotach na drodze wojewódzkiej nr 223 zdecydowaliśmy się urządzić kwietne łąki w pasie drogowym przylegającym do nowych jezdni. Tej wiosny rośliny zakwitły i zdobią nowoczesne skrzyżowanie z ruchem okrężnym. To wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie.
Skrzyżowanie od lata ubiegłego roku ma charakter ronda turbinowego. To rozwiązanie gwarantuje płynność ruchu i bezpieczeństwo. Nie dochodzi już do niebezpiecznych wypadków, a kierowcy wjeżdżający na wojewódzką drogę nie muszą czekać w korkach. Inwestycja o wartości 18,6 mln zł była finansowana przede wszystkim ze środków samorządu województwa. Na koszt gminy Białe Błota powstał nowy odcinek ul. Ofiar Hitleryzmu. Wcześniej zadanie udało się skoordynować z powiatem bydgoskim i powstał dojazd do ronda od strony Trzcińca. Na etapie realizacji zadania zdecydowaliśmy się wprowadzić modyfikacje przy planie zagospodarowania terenu. W uzgodnieniu z gminą Białe Błota zdecydowaliśmy się zastąpić trawniki na polach pomiędzy dojazdami do ronda łąką kwietną. Z początkiem czerwca zakwitła między innymi koniczyna ozdobna. Oprócz nich kwitnąć będą między innymi chabry, maki, nawłocie, stokrotki, Na wyspie centralnej zasadzone zostały iglaki.
Ekorozwiązanie
Łąka kwietna to nie tylko wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, ale również bardzo ekologiczne. Jej największe atuty to:
- wspomaga bioretencję (lepiej zatrzymuje wodę, jest bardziej odporna na przesuszanie, wiąże wodę w glebie)
- wzbogaca bioróżnorodność (jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół; poza tym tworzy ją kilkadziesiąt gatunków roślin)
- brak potrzeby nawożenia
- obniża temperaturę w otoczeniu
- filtruje wody opadowe
- jest tańsza w utrzymaniu
Rondo w Białych Błotach w liczbach:
- Średnica – ok. 48 m
- Długość modernizowanego odcinka drogi wojewódzkiej -700 m
- Koszt – 18,6 mln zł
- Gwarancja – 7 lat
- Powierzchnia łąk – ok. 5000m2