Podpisaliśmy umowę na przebudowę 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 214 w pomiędzy Warlubiem i Głodowem w powiecie świeckim. Urząd Marszałkowski zabezpieczył na to zadanie ponad 2 mln zł. Budowę tego odcinka drogi rozpoczęto tuż przed wybuchem II wojny światowej. Miała to być jedna z pierwszych polskich dróg szybkiego ruchu i połączyć Gdynię z resztą kraju z pominięciem obszaru Wolnego Miasta Gdańska.
Prace realizowane będą na terenie gminy Warlubie: od węzła Warlubie do miejscowości Głodowo.
W zakres prac wchodzą między innymi:
- frezowanie istniejącej nawierzchni jezdni,
- ułożenie nowych warstw mineralno-asfaltowych oraz siatki zbrojeniowej,
- remont peronu autobusowego
- remonty zjazdów,
- odtworzenie oznakowania poziomego,
- wykonanie poboczy.
Za prace odpowiadać będzie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A ze Starogardu Gdańskiego. Pochłoną one 2,2 mln zł. Podstawowe roboty zajmą około 3 miesięcy. Po zakończeniu droga objęta będzie 5-letnia gwarancją. Kujawsko-pomorski odcinek drogi wojewódzkiej nr 214 ma około 12 kilometrów. Cała trasa prowadząca aż do Łeby nad Bałtykiem ma długość 170 kilometrów. Jest jedna z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko- pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1700 kilometrów.
Niedokończona trasa szybkiego ruchu
Odcinek drogi wojewódzkiej nr 214 pomiędzy Warlubiem i Skórczem to niedokończona pierwsza polska droga szybkiego ruchu. Prace przy niej rozpoczęły się w ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej. Trasa miał być częścią szlaku Gdynia-Bydgoszcz- Łódź-Katowice, omijającego Wolne Miasto Gdańsk. Prace ziemne wykonano w latach 1937-38. Chociaż trasa kończy się tuż przed Skórczem nasypy ciągną się aż do Lubichowa. W 1939 rozpoczęto układanie betonowej nawierzchni o szerokości 6 metrów. Pracę przerwał wybuch wojny. Wówczas do zakończenia prac na odcinku Warlubie Skórcz pozostało jedynie kilka kilometrów. Niestety prac na kolejnym odcinku pomiędzy Skórczem a Lubichowem, które planowano na 1940 rok nigdy nie wznowiono.
Ważne liczby:
- Koszt odnowy: 2,18 mln zł
- Długość odcinka 2,5 km
- Gwarancja: 5 lat
Wydatki na inwestycje drogowe
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras.