Obwodnica Golubia-Dobrzynia – zapraszamy na dodatkowe konsultacje
Trwają konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy Golubia-Dobrzynia. To jedna z czternastu obwodnic, która powstanie w kujawsko-pomorskiem w najbliższych latach. Projektant obwodnicy Golubia-Dobrzynia przygotował dodatkowy wariant. 24 kwietnia zapraszamy na spotkanie i zachęcamy do opiniowania.
– Obwodnice mają jak najlepiej rozwiązywać lokalne problemy, dlatego już na etapie projektowania chcemy poznać zdanie mieszkańców. Jestem przekonany, że wspólnie z nimi i lokalnymi samorządowcami uda się wypracować optymalny przebieg tras – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Projektanci od początku pracują nad różnymi wariantami trasy, która pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z centrum historycznego miasta. Na podstawie zebranych opinii oraz wniosków samorządów prace skupiają się na wytyczeniu korytarzy, które pozwolą w pierwszej kolejności połączyć m.in. drogi wojewódzkie:
- Nr 554 (kierunek na Kowalewo Pomorskie)
- Nr 534 (kierunek na Wąbrzeźno)
- Nr 534 (kierunek na Rypin)
W kolejnych etapach możliwe ma być również dowiązanie do obwodnicy pozostałych dróg wojewódzkich:
- nr 558 (kierunek na Zbójno)
- nr 569 (kierunek na Dobrzejewice)
Podstawowy fragment obwodnicy ma omijać miasto od strony północnej. W czasie odbytych już spotkań mieszkańcy zgłosili propozycje, które projektant uwzględnił jako dodatkowy wariant trasy. Zakłada on między innymi:
- odsunięcie trasy o kilkanaście metrów od zabudowy jednorodzinnej w rejonie osiedla Handlowy Młyn
- optymalne wykorzystanie istniejących podziałów nieruchomości przy wytyczaniu korytarza trasy w rejonie ul. Brodnickiej oraz miejscowości Podzamek Golubski
- usytuowanie ronda w osi ul. Dworcowej na połączeniu z obwodnicą
III tura konsultacji zadecyduje o ostatecznym wyborze wariantu preferowanego, który będzie też podstawą do uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Ze analizowanymi wariantami można już się zapoznać na stronie https://konsultacje-golub-dobrzyn.com. Znajduję się na niej również formularz, w którym można dokonać wyboru wariantu.
24 kwietnia zapraszamy na spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się o godz. 17:00 w Sali Posiedzeń nr 1 Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia. Plac Tysiąclecia 25)
W grudniu 2021 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę o wartości 941 tysięcy złotych z pracownią Archidrog z Poznania na przygotowanie koncepcji obwodnicy. Wcześniej samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zawarł porozumienie o współpracy z samorządami lokalnymi.
Podstawowe cele inwestycji:
- stworzenie bezpiecznych odcinków tras drogowych,
- odciążenie Golubia-Dobrzynia od ruchu tranzytowego,
- poprawa komfortu podróżowania oraz skrócenie czasu przejazdu,
- zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza wywoływanego ruchem pojazdów przez miasto,
- zwiększenie przepustowości skrzyżowań.
Kujawsko-pomorski program budowy obwodnic
Samorząd województwa sukcesywnie powiększa pulę środków na zlecenie prac projektowo-budowlane na nasz regionalny program budowy obwodnic. Obejmuje on czternaście obejść o łącznej długości około 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie około miliarda złotych. W tym roku, oprócz kontynuowania prac budowlanych w Lubrańcu oraz opracowania dokumentacji dla innych zadań, planowane jest zlecenie prac budowlanych dla drugiego etapu obwodnicy Mogilna. Środki na realizację inwestycji pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej zdobyliśmy rekordową pulę ponad 136 mln euro. Ze środków centralnych zdobyliśmy prawie 170 mln zł. Podpisaliśmy też szereg porozumień o współfinansowaniu tego typu zadań przez samorządy lokalne.
Lista obejść:
- Lubraniec – trwają prace budowlane,
- Rypin – trwają prace nad koncepcją, odbyły się konsultacje społeczne,
- Brodnica – trwają prace nad aktualizacją dokumentacji,
- Tuchola – Generalny Dyrektora Ochrony Środowiska po 3 latach rozpatrzył odwołanie jednego z mieszkańców co umożliwiło uzyskanie decyzji środowiskowej. Trwają przygotowania do zamówienia dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę,
- Więcbork – prace nad koncepcją w toku, odbyły się konsultacje społeczne, oczekujemy na wydanie decyzji środowiskowej,
- Lisewo – podpisana umowa na aktualizację dokumentacji projektowej,
- Białe Błota – samorząd gminy przygotowuje się do przetargu na koncepcję,
- Radzyń Chełmiński – podpisana umowa na koncepcję, trwa zbieranie opinii mieszkańców,
- Łysomice – podpisana umowa na koncepcję,
- Chełmża – podpisana umowa na koncepcję, trwa zbieranie opinii mieszkańców,
- Sępólno Krajeńskie – podpisana umowa na koncepcję i dokumentację projektową,
- Golub-Dobrzyń – prace nad koncepcją w toku, III tura konsultacji
- Mogilno II etap – dokumentacja gotowa, uzyskano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej; planowane w tym roku rozpoczęcie robót,
- Trląg – planowana wraz z przebudową DW nr 255, trwa aktualizacja dokumentacji.